Zbrodnie UPA. Banderowska nienawiść

Temat niechętnie poruszany w internecie, prasie, telewizji, rzadko przekazywany „z ust do ust”. Dlaczego tak jest, dlaczego wolimy nie mówić o tych strasznych wydarzeniach, będących plamą w dziejach ludzkości? Zbrodnie dokonane w tak okrutny sposób na bezbronnej ludności cywilnej nie mogą wywołać innego odruchu jak obrzydzenie i wstręt  do oprawców, którzy tego dokonali. Kim byli ci zbrodniarze? Była to Ukraińska Armia Powstańcza – formacja zbrojna stworzona przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku, kierowana przez OUN-B. Celem UPA było powstanie niepodległego, czystego etnicznie państwa ukraińskiego. Założenie ideologiczne UPA było proste: wymordować Polaków, zlikwidować wszystko, co polskie, przejąć polskie ziemie, by utworzyć na nim U_krainę! Po Polakach na Kresach nie miał zostać żaden ślad – rozkazano zniszczyć wszystkie ściany kościołów i innych polskich budynków kultowych, zniszczyć drzewa przy zabudowaniach tak, aby nie pozostały nawet ślady, że tam kiedykolwiek ktoś żył. Rozkazem OUN z 9 lutego 1944 roku do 21 XI 1944 roku nakazano zniszczyć wszystkie polskie chaty, w których poprzednio mieszkali Polacy.


Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat. […] Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi.

Tajna dyrektywa UPA – „Piwnicz” z czerwca 1943 roku


Ludność Polski mordowano ze szczególnym okrucieństwem i w niewyobrażalny sposób w imię obiecanej Ukrainy. Przeprowadzane akcje antypolskie łączono często z określonymi rocznicami. Na przykład masowe mordy w nocy z 29 na 30 czerwca 1943 roku dokonano w drugą rocznicę proklamowania niepodległości Ukrainy we Lwowie. Masowe akcje przeciwko ludności polskiej w dniu 11 lipca 1943 roku przypadały natomiast na greckokatolickie święto Piotra i Pawła. Ta ostatnia akcja rozpoczęła się napadami na kościoły katolickie w czasie mszy św. w wielu wsiach polskich. Taktyka nacjonalistów ukraińskich stosowana podczas tych akcji była zawsze taka sama, a polegała ona na tym, że oddziały UPA otaczały daną miejscowość tak, aby nikt nic mógł z niej uciec. Następnie inne pododdziały wchodziły do wsi, zganiały Polaków na jedno miejsce, takie jak np. stodoła, budynek szkolny i tam dokonywały masowego mordu na zgromadzonej ludności cywilnej. Bandy UPA mordowały głównie mężczyzn w wieku 16-60 roku życia, ale także dzieci, kobiety i starców.

nacjonalistyczna nienawiść
Zeskanowane zdjęcie przerżniętej piłą kobiety przez faszystów ukraińskich wykonane w 1943 r.

.

Wspomnienia Anotoniny i Stanisława Kubów:

„Zaczął się mord na chutorach od domu Kurylczuka. W straszny sposób została wymordowana jego rodzina i tylko on sam się uratował. Jego trzyletniego synka nadziano na bagnet i mimo płaczu i krzyku dziecka śmiali się i wymachując bagnetem mówili, że to jest polski orzeł. …Gdyśmy usłyszeli krzyk to uciekaliśmy z jeszcze jedną rodziną na strych. Sąsiedzi też chcieli się do nas schować, lecz już nie było miejsca – poszli więc do stajni Sesiuka. Gdy Ukraińcy dowiedzieli się, że w stajni jest dużo ludzi, poszli tam i wyrąbawszy drzwi pomordowali ich, wrzucili parę wiązek słomy polanej benzyną i podpalili ją. Tylko czterech ludzi uratowało się, wyskoczyli oni ze strychu osmoleni i opaleni…”

Dlaczego się o tym nie mówi głośno ?

Być może rany nie zabliźniły się na tyle, by swobodnie o tej tragedii rozmawiać. Być może boimy się, pamiętając nieludzkie okrucieństwo, z jakim zetknęło się społeczeństwo Polski kresowej. Być może potrzebujemy jeszcze czasu…
Z opowiadań wiem, że moja rodzina także była dotknięta działaniami terrorystów z UPA. Moja babka, jako młoda dziewczynka, ukrywała się przez kilka dni w polu w ziemniakach, gdy do Oleszyc wkroczyły nacjonalistyczne bandy, natomiast jej wujek cudem uniknął wtedy śmierci. Mojemu Dziadkowi (Partyzant), którego niestety nie znałem (umarł kiedy miałem kilka miesięcy), sąsiad – Ukrainiec (w miejscowości mieszkało bardzo dużo rodzin ukraińskich), w czasie kiedy zaczęły grasować bandy UPA, przystawił pistolet do skroni mówiąc „Nie mam wyboru…” Dziadek, będący partyzantem odrzekł swojemu najbliższemu sąsiadowi „Strzelaj!” (większość świadków tego zdarzenia nie żyje). Mój dziadek nie zginął wtedy, być może dzięki presji ludności, która była świadkiem tego wydarzenia.
Widzimy w jak łatwy sposób ludność ukraińska żyjąca w przyjacielskich stosunkach, szybko zmieniła swe przekonania, kiedy doszło do ich „walki” o polskie  ziemie…

Z relacji osób, które były świadkami rzezi wołyńskiej znamy metody, w jaki sposób zbrodniarze ukraińscy pastwili się nad swoimi ofiarami, np. zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło, wyrzynanie na czole „orła”, obcinanie nosa, języka, uszu,  rozrywanie ust od ucha do ucha, przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską! To tylko nieliczne sposoby „wymyślnego” mordowania niewinnej ludności. Z relacji świadków i dokumentacji fotograficznej poznaliśmy dziesiątki sposobów, w jaki mordowano ludność zamieszkującą tereny objęte „działalnością” UPA – tereny Polski – nie mieści mi się to w głowie! Znanych jest przeszło 360 sposobów bestialskiego uśmiercania ofiar. Dodać należy, że pomysłowość tortur była nagradzana! Kobiety były gwałcone przez dwudziestu „mężczyzn”, obcinano piersi, łamano kości, obdzierano ze skóry, obcinano kończyny jeszcze żywym ofiarom! Trudno to porównać nawet do zbrodni hitlerowskich! Oprawcy OUN-UPA zabijali z chęci i potrzeby zabijania, aby drwić i rozkoszować się bestialskim okrucieństwem, aby upajać się widokiem tortur, męczarnią oraz rozpaczą bezbronnych ofiar.

.

Poniżej wiersz nieznanego autora, znaleziony w sieci:

Nie było zbrodni większych od OUN – UPA.
Filozofię okrucieństw brano z prac Doncowa.
Owe szatańskie nauki przyjęto bez słowa.
Nienawiścią, podstępem goszczono Polaków,
A nawet swoich, rozumnych rodaków.
Rozbierano do naga, wiązano kolczastym drutem
I bito do skonania żelazem kutym.
Jeszcze żyjącym gwóźdź wbijano w głowę,
Odcięto piłą ręce, krocze i nogę.
Bratu kazano zabić brata, mężowi dzieci, żonę;
Takie były metody tortur, przez UPA wprowadzone.
Ukraince, co konającemu dała kubek wody
Nie dane było cieszyć się z swej pięknej urody.
Dwudziestu ją gwałciło, twarz pocięto żyletką;
Dziecko. Modliło się do Boga o śmierć – i to prędką.
Palono ludzi żywcem, wydłubywano im oczy
I patrzono czy ślepy drzwi znajdzie, z płomieni wyskoczy;
Takiego zwyrodnialcy jakby w drodze łaski
Witali gromkim: hura ! były i oklaski.
Potem popalone ciało posypywali solą
Szydząc, że pono Polaków rany nie bolą.
I oto ta grupa super – zbrodniarzy
Wraca na Ukrainę i o władzy marzy.
Swe zbrodnie ubiera w szaty narodowe
Zarażając kłamstwem społeczeństwo zdrowe:
Wspaniałych ludzi Wielkiej Ukrainy,
Których my Polacy po prostu – lubimy.

.

Temat przeze mnie poruszony nie ma na celu wzniecenia nienawiści pomiędzy narodami, które kiedyś żyły ze sobą w zgodzie, ma na celu uświadomienie tym którzy jeszcze tego nie wiedzą, co może przynieść chora ideologia bestii nacjonalistycznej… Nie podżegam do nienawiści – pokazuję co niesie za sobą nienawiść wzniecona faszystowskim nacjonalizmem. Brzydzę się nienawiścią i przemocą! Zatrważające jest to, że w Polsce żyją Ukraińcy wyznający ideologię OUN – UPA! Należy tępić wszelką działalność antypolską, a w szczególności tego typu organizacje, należy piętnować i niszczyć w zarodku wszelkiego rodzaju objawy antyludzkie! Kwestionowanie kryminalnego charakteru UPA oraz zakłamywanie jej prawdziwego oblicza należy uznać za sprzeczne z normami europejskiej kultury, wymierzone w Polskę oraz uwłaczające krzywdzie ofiar zbrodni UPA.


Polecamy bezpłatne konto Bank PeKao!


40 komentarzy do “Zbrodnie UPA. Banderowska nienawiść

 • 20 lutego 2022 o 02:25
  Bezpośredni odnośnik

  Читать написанное в статье и осознавать это очень больно. Читать комментарии ещё больнее.
  И мы, и вы – не святой народ, лучших и святых стран и народов – нет. А вот карма, точно есть, как она не страшна и неотвратима, пока люди не осознают, что: низкий уровень жизни, низкое морально-этическое образование, унижение других, ненависть и зло сотворяют такое же зло; а – лечение, прощение, воспитание, научение, творчество, мудрость и любовь творят исцеление, прощение, мудрость, уважение, мир и любовь; – всё безобразие мировое будет многократно повторяться пока не дойдёт до ума каждого землянина или пока не умрёт последний человек на планете.
  В этом мире ни один народ не свят, все эксплуатировали свои и другие народы, и проливали кровь друг друга – все: и евреи, и поляки, и русские, и итальянцы, и немцы, и американцы, и англичане, и африканцы, и китайцы, и японцы, и индусы и т.д., крайних искать бессмысленно. Перечислять можно вечно, как и находить причины ненависти вражды и кровопролития, а они как ни странно всегда найдутся и будут обоснованны заинтересованной стороной в свою пользу.
  Прекратите муссировать ненависть, и ненавидеть, восхвалять свой народ, пол, веру, образование – лечите или гоните тех кто это делает, но не забывайте следы прошлого и причины ужасных следствий. Шовинизм начинается с малого: я лучше его; кто со мной – лучше их; кто с высшим техническим образованием – лучше необразованных и гуманитариев; кто 1980 года рождения – уже устарел и тупее тех кто родился в 1995; кто не англичанин, не немец, не поляк, не украинец, не русский, или не еврей и т.д. – тот гой = неверный = язычник = недочеловек = раб = животное = насекомое = достоин унижения и смерти – это всё лики шовинизма, лики нацизма, лики розни.
  Разумная жизнь, гуманное творчество, мудрое бытие, исследование, лечение, исцеление, прощение и любовь – это те краски, которыми должен быть раскрашен мир; те цветы, которые нужно взращивать в себе и помогать растить другим!

  Осознайте, что нам мешает и кто нам мешает жить в мире, почему наши правители и политики и военные, финансируемые государственные службы, финансисты, промышленники и банкиры, нагнетают атмосферу, всегда недовольны и голодны. Они путают и деморализуют, отнимая нашу силу, здоровье, свободу и заставляют хвататься за них, и питать их нашей слепой верой и налогами, дезинформированными нападать на соседей и т.д. И так они живут тысячи лет за счёт простого народа, объявляя войны и заключая миры, а простые люди гибнут и горбатятся без отдыха до гроба!
  Им нужна наша помощь, наш контроль, лечение, любовь и мудрость, или они уходят в разнос ослеплённые желаниями управления и наживы, разваливая, извращая и уничтожая всё вокруг.
  Нужно думать, как уйти от перегибов всего финансово-политического-силового аппарата и отношения людей разных языков, вер и образования друг к другу.
  От этого решения зависит – будут ли ужасы издевательств людей над людьми повторяться или нет.

  Нет плохих наций, есть плохие (больные или испорченные безвозвратно) люди, вредные идеи и учения, и неприемлемые, недальновидные, бесстыдные, ужасные поступки.
  Давайте созидать мир, мы хотим мира, пусть с болью и осадком в душах, но мира и дружбы, хотим этого всем сердцем как и вы!
  Мир нашему общему дому и нашим душам.

  Odpowiedz
  • 20 kwietnia 2022 o 13:33
   Bezpośredni odnośnik

   Nie wybielaj siebie, oskarżając innych, pisząc pompatyczne eseje. W historii świata nie było równie obrzydliwej, haniebnej i bestialskiej zbrodni jak ta, której dokonali ukraińcy na Polakach. Na określenie tego co zrobiliście, normalnemu człowiekowi brakuje słów. Popatrz na fotografie i powiedz mi, że te kilkuletnie dzieci, a nawet noworodki zasłużyły na to co dostały z waszych rąk! Co one wam zrobiły?! Teraz uciekacie do Polski, wołacie pomocy, a jaką pomoc uzyskali od was ci uciekający z Wołynia?! W obecnej sytuacji nie czuję wcale do was ani sympatii, ani nie jest mi was żal. Nawet większa do was czuje odrazę, że po pomoc i schronienie idziecie do tych, których mordowaliście w sposób tak straszliwy. Jesteście pozbawieni honoru i elementarnej godności. Hańba!

   Odpowiedz
  • 16 lipca 2022 o 12:47
   Bezpośredni odnośnik

   To nie byla „tragedia wolynska ” , to bylo okrutne , bestialskie LUDOBOJSTWO!!! NAZIZM UKRAINSKI – BANDERYZM odpowiada za meczenska smierc , co najmniej 2 mln ludzi: Zydow, Polakow, Czechow, Ormian, Rosjan i innych „cuzyncow”. Z trzech NAZIZMOW powstalych w Europie XXw ten swoim okrucienstwem przewyzszyl pozostale, dlatego nazwano go GENOCIDIUM ATROX!!! – LUDOBOJSTWO OKRUTNE, DZIKIE!!!

   Odpowiedz
  • 2 lutego 2023 o 10:25
   Bezpośredni odnośnik

   Zadne wytlumaczenia nie usprawiedliwaja okrutnych mordow niewinnych ludzi,NIGDZIE i NIGDY.

   Odpowiedz
 • 19 lutego 2018 o 18:41
  Bezpośredni odnośnik

  W domu mojej babki a matki mojej matki …. pracowało za frico pięciu Ukraińców…. dwie kobiety w domu, trzech mężczyzn w obejściu i sadzie. Mój dziadek był komendantem posterunku Policji Państwowej w Zaleszczykach….Ukrainki usługiwały mojej babce ,dziadkowi, mojej matce jej dwóm siostrom i dwóm synom jeden był oficerem WP. Z opowieści mojej Babki służba Ukraińska była w wielu domach a na wsiach i w majątkach prawie w każdym domu ,chałupie czy dworze.

  Moje pytanie jest proste : Jakie prawo pozwalało na to że wykorzystywano przez Polaków fizycznie ludność Ukraińską na kresach RP?… Dla czego się o tym nie mówi ?.Mam kilka zdjęć z tamtych czasów i one potwierdzają opowiadania mojej babki.

  Czy Polacy naprawdę byli Panami na kresach Rzeczypospolitej?….. czy to nie podpadało pod niewolnictwo?.

  Odpowiedz
  • 4 maja 2018 o 16:05
   Bezpośredni odnośnik

   Sama sobie odpowiedz na tak zadane pytanie dlaczego ukraincy przyjezdzaja do polski i pracuja nikt ich nie zmusza odpowiem na to pytanie ukrainiec bo do tego sie tylko nadaja zeby pracowac iczuc bat nad soba

   Odpowiedz
   • 25 marca 2019 o 11:07
    Bezpośredni odnośnik

    Jesteś żałosny Polacy Niemcom tylki wycieraja i mówią że unich w Niemczech odpowiedz se sam anie obrarzasz ludzi z krajów dotkniętych wojna

    Odpowiedz
 • 8 maja 2017 o 22:13
  Bezpośredni odnośnik

  jak moja babcia z wolynia mowila ukrainiec to nie czlowiek jak jet sam to by w dupe wlazl a jak bedzie ich kilku to rozerwa na kawałki jak wilki w stadzie jej meza i rocznego synka mordowali na srodku stodoły a ona tulila do siebie dwoje dzieci w tym mojego ojca tuliła ich mocno żeby ktures jeku nie wydało schowana w słomie przezyła bo nie podpalono stodoły dziadek nie zdążył się ukryć wiele ludzi pisze banderowcy ale tam z tego co pamiętam czynny udział brali tez somsiedzi ukraincy i mowię precz z pomnikami upowców a tymbardziej z Polski nie bądzimy naiwni ukraincy cały czas wysówają żądania terytorialne co do wschodniej polski twierdząc ze to zachodnia ukraina pod polskim zaborem nie dajmy się zaskoczyc jak polacy nasi dziadowie na wołyniu cz galicji jak POLSKI rząd pozwala na stawianie pomników banderowcom na demonstracje marsze pod flagami banderowców co miało miejsce w Przemyślu ludzie obudzicie sie zanim bedzie za pozno tak jak za póżno ockneli sie na wołyniu czy galicji

  Odpowiedz
 • 15 czerwca 2016 o 20:38
  Bezpośredni odnośnik

  Ja mam narzeczoną z Ukrainy zachodniej rozmawialiśmy na temat wojny ona twierdzi że to Polacy napadli na tereny Ukraińskie i wymordowali cywilów jak leci ja jej odpowiadam że to nie prawda Polacy zrobili odwet dla niej to jest bzdura to co my mówimy o wojnie kocham ją ale co w takiej sprawie robić.

  Odpowiedz
  • 6 lipca 2016 o 08:01
   Bezpośredni odnośnik

   Jeżeli obstaje przy tej kłamliwej antypolskiej wersji wydarzeń, to kopnąć banderówę w dupę i dać sobie z nią spokój. PO takim banderowskim zindoktrynowanym pomiocie bez krzty przyzwoitości, można się spodziewać najgorszego.

   Odpowiedz
  • 1 września 2016 o 13:48
   Bezpośredni odnośnik

   Zostaw ją człowieku… jeździlam na wakacje na Ukraine gdy bylam nastolatka /62 lata/. Mialam wymieszana rodzine Polsko-Ukrainska ….Ukraincy to zwyrodnialy narod. Po co takie geny dla przyszlych dzieci. Rozumiem wojna, ludzie sie zabijaja ale nie w taki betialski sposob. To co robili Ukraincy to była straszna rzeź…

   Odpowiedz
  • 11 października 2016 o 01:51
   Bezpośredni odnośnik

   Taaa może Ty tak, ale zobacz jak ona i całą banderowska dzicz ma mózgi wyprane, lepiej ją rzuć, w nocy jak będziesz spał zwiąże Cię i zabije, to są własnie metody tego czełko podobnego tworu

   Odpowiedz
  • 8 maja 2017 o 22:32
   Bezpośredni odnośnik

   a czy ona ciebie kocha czy tylko chodzi jej o obywatelstwo ukraina zachodnia to okrutni mordercy banderowcy wlasnie z ukrainy zachodniej z ochotnikow niemcy stworzyli naj okrutniejsze oddzialy ss-galizen poczytaj sobie czym wslawily sie te sadystyczne jednostki to samo co banderowcy wyzuci antypolsko nastawieni sadysci chetni mordowac dla samej przyjemnosci mordu na zachodnie ukrainie uczy sie dzieci od małego ze wschodnia polska to zachodnia ukraina pod zaborem i okupacja Polski

   Odpowiedz
  • 15 czerwca 2018 o 23:01
   Bezpośredni odnośnik

   Kopnij banderowskie dziadostwo w dupę i wiej od niej jak najdalej bo jeszcze cię w nocy udusi…

   Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 05:45
   Bezpośredni odnośnik

   To nie byli „ukraińscy szowiniści” . To było ukraińskie pospolite ruszenie ukraińskiej wiejskiej ludności. Ukraińcy przelali morze polskiej krwi z prawie milionem bestialsko zamordowanych Polaków. Ukraińcy (Rusini) robią to w każdym wieku: w XVII w. były to rzezie hajdamackie; w XIX w. były to rzezie Szeli; w XX wieku były to rzezie pospolitego ruszenia ukrainskich sąsiadów na polskie rodziny. W XXI wieku mogą to być rzezie rozpoczęte przez oddziały ukraińskich terorystów sprowadzanych tu masowo przez polskojęzyczny PiS, którzy zajmą i otworzą granicę z Ukrainą dla batalionów rezunów z hitlerowskiego banderowskiego ‚Azowa’, już wsławionego torturami, mordami, gwałtami i rabunkami w Donbasie.

   Odpowiedz
 • 3 czerwca 2016 o 17:07
  Bezpośredni odnośnik

  Moja babcia opowiedziała mi o tym, jak partyzanci uratowali ją, jej mamę i brata przed Auschwitz. Jechali pociągiem i w którymś momencie usłyszeli strzały. Okazało się, że to partyzanci rozstrzeliwali pociąg żeby ich uratować przed pewną śmiercią. Kazali uciekać i szukać schronienia. Moja prababcia, zabrała babcię i brata, uciekając w nocy przez las. Dotarli do miejscowości Rajsko Duże w powiecie Piotrków. Babcia opowiadała mi, że podeszli do pierwszego domu z ulicy. Gospodarz jednak nie chciał ich przyjąć, bo bał się. Byli cali w smole, krwi i sadzie. Jeden z partyzantów kazał gospodarzowi zabrać babcie, jej mamę i brata, bo zbliżała się banda upa. Wszyscy schowali się do piwnicy. Babcia opowiadała mi jak na własne oczy widziała te okrutne zbrodnie – miała wtedy 10 lat… Ucinane piersi, masowe gwałty, nabijanie na pale kobiet… Ciężko to sobie aż wyobrazić i ciężko nawet pisać, wiedząc, że to dotknęło Twoją rodzinę. Udało im się przeżyć. Skrywali się przez kilka dni w tej piwnicy, ale udało im się. To również dzięki tym gospodarzom.
  To niewiarygodne jak można być tak pozbawionym skrupułów człowiekiem, żeby zabić z zimną krwią. Mam nadzieję, że ci co zabijali, zapłacili za te zbrodnie… nawet po śmierci.

  Odpowiedz
  • 4 maja 2018 o 16:14
   Bezpośredni odnośnik

   Ja sam gdybym mial zdrowi to zglosilbym sie do zielonych ludzikow na wschodzie ukrainy aby zabijac tych banderowcow od poroszenki

   Odpowiedz
 • 30 maja 2016 o 11:42
  Bezpośredni odnośnik

  To po prostu straszne i przerażające. Nie potrafię o tym zapomnieć. Spójrzcie na twarz kobiety którą zabito zapewne w bestialski sposób. Twarz anioła, jakby w półśnie, złożone ręce..Płakać się chce bo to nasi rodacy. Wsi spokojna, wsi wesoła..A tymczasem rzeź. Straszna na kobietach, dzieciach, starach, mężczyznach a nawet niczemu niewinnych zwierzętach. Okropne. Polska nigdy nie zapomni. Módlcie się o sprawiedliwość dla umęczonych i tych którzy pozabijali w okrutny sposób tylu ludzi.

  Odpowiedz
 • 27 maja 2016 o 16:23
  Bezpośredni odnośnik

  Jako repatriantka mieszkałam w bloku z Polakami, którym udało się wyjechać z Zachodniej Ukrainy (Kresy Polskie) na Ziemie Odzyskane. Opowiadali swoje przeżycia, niektórzy pokazywali blizny. A teraz kto jeszcze żyje ma niby zapomnieć w imię żydowsko-amerykańskiej polityki?

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 23:37
  Bezpośredni odnośnik

  CZASEM ZASTANAWIAM SIĘ JAKIM BYŁBYM CZŁOWIEKIEM GDYBYM ŻYŁ W TAMTYCH CZASACH I DLACZEGO POLACY NIE POTRAFILI SIĘ ZORGANIZOWAĆ NA TYLE ABY OCHRANIAĆ SIĘ WZAJEMNIE. INSTYNKT NAKAZUJE ABY W RAZIE ZAGROŻENIA ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO .WIEDZĄC ŻE CZEKA MNIE NIEUNIKNIONA ŚMIERĆ PRZYNAJMNIEJ ZABRAŁBYM ZE SOBĄ CHOĆ Z JEDNEGO UPOWCA A TAK TO PEWNIE BYŁBYM WOBEC UPOWCÓW I ICH RODZIN TAK SAMO OKRUTNY WIDZĄC CO ONI WYRABIAJĄ ABY POMŚCIĆ TYCH KTÓRZY Z ICH RĄK GINELI. PEWNIE TEŻ BYŁBYM WOBEC NICH BESTIĄ I CHOĆ TYLE LAT PO WOJNIE TO NADAL ODRADZA SIĘ ICH CHORY ZAMYSŁ CZEGO IM DZIŚ MOGĘ ŻYCZYĆ DOMYŚLCIE SIĘ .PRZEBACZAĆ NIE UMIEM I NIE CHCE ZWŁASZCZA JEŚLI ICH DZIAŁANIA BYŁY UMYŚLNE. CO DZIŚ MYŚLĄ TEGO NIE WIEMY

  Odpowiedz
  • 1 września 2016 o 13:59
   Bezpośredni odnośnik

   Organizowali sie, bronili. Na poczatku nikomu nie przyszlo do głowy, że może dojsc do takiego mordu/rzezi. Pamietam opowiesci babci, sasiedzi żyli jak sasiedzi, jedni w zgodzie, jedni w nienawisci… Moja mama z babcia przeżyla, bo jej chrzestne dziecko /Ukrainiec/ mial ich zabic na rozkaz swojego dowodzcy… Kazał im mocno krzyczeć tak jak by byli zabijani a jak on wyjdzie do dowodzcy to maja uciec od tylu… kwestia szczescia? wiary? Moja ciocia i wujek byli w partyzancce i bronili Polską ludnosc ale ukraincy byli swietnie zorganizowani i nakreceni przez Niemcow. Niemcy krecili filmy, wybierano pojedynczych Polakow zabijano ich dla przykladu. Potem juz byla rzez… nigdy nie wiadomo czego można spodziewac sie po znajomych i sasiadach. Do dzisiaj slysze te straszne opowiesci….

   Odpowiedz
  • 11 października 2016 o 01:55
   Bezpośredni odnośnik

   „Polska samoobrona”
   Wraz ze wzrostem zagrożenia napadami ukraińskimi na polskie wsie, na przełomie 1942/1943 zaczęły powstawać samorzutnie pierwsze oddziały samoobrony. Były one nieliczne, słabo uzbrojone i ich działalność ograniczała się do patrolowania okolicy i ostrzegania przed atakiem. W 1943 roku na Wołyniu powstało nieco ponad 100 ośrodków samoobrony kierowanych w początkowej fazie ich tworzenia przez władze cywilne. Pierwsze placówki samoobrony powstały w miejscowościach: Jeziory, Szachy, Serniki, Swarycewicze, Borowe, Dubrowica, Wołczyce, Huta Stepańska, Dobryń, Nowosiółki, Ostrowsk, Wieluń, Biała, Komary, Huta Sopaczewska, Hały. W powiecie kostopolskim zorganizowano placówki samoobrony we wsiach: Głuszków, Moczulanka, Nowiny, Stara Huta, Bronisławówka, Rudnia, Stryj, Mokre, Myszków, Zawołocz, Marulczyn, Woronusze, Jakubówka. Szczególnie duża baza powstała w rejonie Starej Huty, gdzie 14 wsi utworzyły wspólny system obrony z ośrodkiem dowodzenia w Starej Hucie.
   Drugą dużą bazę zorganizowano w Przebrażu. Wieś zamieniono w obóz warowny. Siły samoobrony stanowił batalion w składzie 4 kompanii. W organizacji samoobrony, uzbrojeniu i przeszkoleniu jej członków pomocy udzielił Inspektorat Łuck AK. Latem 1943 siły w Przebrażu to już siedem kompanii i szwadron zwiadu konnego. Ogółem około 1000 ludzi stanęło pod bronią.
   W rejonie na południu od Kowla zorganizowano placówki samoobrony we wsiach: Zasmyki, Janówka, Radomle, Lityń, Ossa, Wierzbiczno, Suszybaba, Lublatyn, Zielona, Różyn, Stara i Nowa Dąbrowa.
   Na północ od Włodzimierza Wołyńskiego utworzono samoobronę we wsiach: Spaszczyzna, Wodzinów, Wodzinek, Bielin, Sieliski, Aleksandrówka, Marianówka. Do największych baz samoobrony należały: Przebraże, Huta Stepańska, Pańska Dolina, Stara Huta, Zasmyki, Bielin. Mniejsze ośrodki nie wytrzymały naporu ukraińskich nacjonalistów i zostały zniszczone. Tylko z niektórych mieszkańcy wsi zdołali przedostać się do miast lub większych ośrodków samoobrony.
   Ta taktyka nie zapobiegała mordom, dlatego też w lipcu 1943 Okręgowa Delegatura Rządu na Wołyniu wydała instrukcje o tworzeniu baz samoobrony i oddziałów partyzanckich. Była to inicjatywa spóźniona, gdyż w lipcu 1943 ofiarami ludobójstwa padło już około 30 tys. polskiej ludności cywilnej. Z powstałych pojedynczych placówek samoobrony do wkroczenia na tereny Wołynia przetrwało tylko kilkanaście, natomiast w przypadku większych baz samoobrony (składających się z kilku sąsiednich wsi polskich otoczonych różnego rodzaju umocnieniami polowymi) wspomaganych przez oddziały partyzanckie na ogólną liczbę 16, rozbite przez UPA zostały tylko dwie. W styczniu 1944 z oddziałów partyzanckich na tym terenie utworzono 27 Wołyńską Dywizję Piechoty. Powstanie samoobrony na Wołyniu poważnie ograniczyło rozmiary polskich strat, ale nie zapobiegło ludobójstwu Polaków.

   Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_wołyńska#Polska_samoobrona

   Odpowiedz
 • 4 czerwca 2014 o 12:48
  Bezpośredni odnośnik

  Nie pałam szczególną miłością do Rosjan, ani do Ukraińców.
  Tak jedni, jak i drudzy dopuszczali się zbrodni na moich rodakach.
  W przypadku Rosjan był to mord można powiedzieć instytucjonalny. Jego inspiratorem był bolszewicki rząd, a ci, którzy dopuszczali się także podobnych zbrodni na własnych obywatelach byli bezpośrednimi wykonawcami.
  W przypadku Ukraińców rzecz się miała inaczej. Tu poszczególni ludzie z własnej inicjatywy mordowali swoich sąsiadów, a czasem także członków swoich własnych rodzin. I to w okrutny sposób. Taki, że historii współczesnej Europy trudno o podobne precedensy.
  Teraz mamy powtórkę z rozrywki. Tyle, że mordy dokonywane są tym razem na własnych rodakach. Widać to choćby na zdjęciach z siedziby związków zawodowych w Odessie.
  Widać po ostrzeliwaniu na ślepo miast przy pomocy moździerzy.
  Po prostu Banderowska dzicz znów w „akacji”.
  „herojom” hańba!

  Odpowiedz
 • 27 maja 2014 o 14:23
  Bezpośredni odnośnik

  Teraz, gdy na Ukrainie nie ma żadnej władzy, służb i sprawiedliwości, możemy „podziękować”. Tak samo jak oni, tak samo my nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Wystarczy zobaczyć rozstrzelanych cywili na drogach w Ługańsku na przykład (na youtube mnóstwo takich materiałów). Zapewne część zbrodniarzy jeszcze żyje i warto by było ich odwiedzić.

  Odpowiedz
 • 17 marca 2014 o 22:19
  Bezpośredni odnośnik

  Moja babcia opowiadała jak pijani Ukraińcy (sąsiedzi) potrafili wpaść do wioski i strzelać do domostw, przez okna i gdzie popadnie. Jedną z takich sytuacji omal nie przypłaciła życiem. Szybko schowała się z ciotką w pokoju za łożem z posłaniem z grubego puchu w nadziei, że kule ich nie trafią. Jak się okazało jedynie ciotka została draśnięta w udo, reszta kul zatrzymała się na łoży. Po tym wydarzeniu babcia z jej ciotką uciekły szczęśliwie nocą.

  Z kolei dziadka i innych sąsiadów (Polaków) poprosili Ukraińcy (też sąsiedzi) o pomoc w pobliskim lesie przy załadunku drewna na opał. Gdy dotarli do wyznaczonego miejsca składowania drewna wyskoczyli na nich uzbrojeni Ukraińcy. Jak się okazało czekali na nich z wykopanym głębokim rowem. Ustawili wszystkich Polaków na krawędzi i zaczęli strzelać. Dziadek mówił ze prawdopodobnie byli pijani bo strzelali jak by nigdy tego wcześniej nie robili. Nie wszyscy od razu zginęli. Dziadek jakimś cudem nie odniósł ani jednej rany ale ze strachu przed śmiercią rzucił się na ziemię i stoczył na dno rowu. Zabici powpadali za nim i przykryli go na dnie. Resztę rannych oprawcy poukładali na tych martwych ciałach i dla pewności postanowili ich wszystkich przeciąć zardzewiałą piłą do cięcia dużych kłód drewna. Dziadek opowiadał, że słyszał krzyki rannych sąsiadów przecinanych tą piłą. Modlił się o szybką śmierć. Jakimś cudem nie doszli z piłą do samego dna. Zasypali ciała tak by tylko nie było widać krwi. W nocy dziadek wydostał się spod ciał i uciekł najdalej jak to było możliwe.

  Taką historię poznałem od moich dziadków którzy się poznali po ucieczce ze swoich wiosek. Gdyby nie przeżyli nie narodził by się mój ojciec a w rezultacie tego mogło by mnie nie być na tym świecie.

  Dziadek powiedział mi, że o takich historiach trzeba pamiętać i przekazywać je dalej by inni wiedzieli co się działo w tamtych czasach. Choć mam w śród swoich znajomych urodzonych w Polsce i wychowanych Ukraińców nie żywię do nich nienawiści, a do historii i tamtych czasów. Powinniśmy pamiętać o tym co się wydarzyło i w jaki sposób bo nigdy więcej do tego nie doszło.

  Odpowiedz
  • 17 marca 2016 o 03:06
   Bezpośredni odnośnik

   Tak bylo. Moi dziadkowie z pod Brzezan i moj ojciec o tym opowiadali. Uszli z zyciem. Teraz jakos otym kazdy rzad zapomina i… wspiera banderowcw jak karze. USA i żydki. No i Rosja wrogiem choc nie rosci pretensji granicznych jak ukraincy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *