Zbrodnie UPA. Mord UPA w Hleszczawie i Stadnicy 8-9 lutego 1945 r.

Zbrodnie w Hleszczawie i Stadnicy – zabójstwa popełnione w latach 1944-1945 przez oddziały UPA na polskich mieszkańcach wsi Hleszczawa oraz chutoru Stadnica, położonych w dawnym powiecie trembowelskim województwa tarnopolskiego, w tym zbrodnia z 8-9 lutego 1945 roku, gdy zabito 56-57 mieszkańców obu miejscowości. Przed II wojną światową Hleszczawa liczyła 2100 mieszkańców, z czego ponad 2/3 Ukraińców. Polaków było około 600. W chutorze Stadnica, administracyjnie należącym do Hleszczawy, żyło 20 rodzin polskich oraz 8 mieszanych polsko-ukraińskich. Według wspomnień zgromadzonych przez Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu podczas okupacji niemieckiej Hleszczawa była silnym lokalnym ośrodkiem OUN wspomaganej przez policjantów z miejscowego posterunku Ukraińskiej Policji Pomocniczej.

Zbrodnia z 8-9 lutego 1945

8 lutego 1945 roku około 100-osobowy oddział UPA, według danych z sowieckiego śledztwa, uprowadził z Hleszczawy i zabił 36-37 Polaków. Następnie o godzinie drugiej 9 lutego oddział ten przeniósł się do Stadnicy, gdzie przebywał 12 godzin. W tym czasie w chutorze dokonano przeszukania domów, w wyniku czego ujęto 20 Polaków. Większość z tych osób zostało zarąbanych siekierami a ich ciała wrzucono do studni, które zawalono kamieniami. Naocznym świadkiem zbrodni była Polka, która przebywała w ukryciu na strychu jednego z domów. O godzinie 14. oddział odjechał w kierunku wsi Peremyłiw porywając kilka osób, które później także zabito. Łącznie podczas tych dwóch dni UPA zabiła według różnych źródeł 56 lub 57 osób z Hleszczawy i Stadnicy.

Źródło: prawicowyinternet.pl

2 komentarze do “Zbrodnie UPA. Mord UPA w Hleszczawie i Stadnicy 8-9 lutego 1945 r.

 • 25 lutego 2018 o 23:21
  Bezpośredni odnośnik

  To co opisujecie o tej kobiecie to moja Babcia Józefa Baginska która była świadkiem.Żyje jej córka Maria lat 89 która doskonale pamięta straszne czasy. Moja Ciocia Maria posiada doskonałą pamięć.W studni w Stadnicy zostali pomordowani uderzeniem młotkiem i wrzucenie do studni Babci corka Wanda syn Jan lat 14 .mojej Babci mama Dobrowolska oraz krewni z rodziny

  Odpowiedz
  • 14 marca 2023 o 18:51
   Bezpośredni odnośnik

   Witam, jestem na etapie poszukiwań, prawdopodobnie w wymienionej studni zginęli członkowie mojej rodziny – TERLECCY

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *