Trzyletni braciszek Kazio miał wbity kołek w brzuch…

W niedzielę, 19 września 1943 roku, zaatakowana został kolonia Piaseczno w powiecie Kowel. Napad przeżył ugodzony 38 razy nożem, 13-letni Henryk Frontczak: „Znienacka otoczyli nas uzbrojeni Ukraińcy, mający maski na twarzach. Widziałem jak Mamińskiego związali, a mnie z moim ojcem zapędzili do mieszkania. W mieszkaniu zaczęli tatusia bić, dźgać lufami w głowę. Na ten widok ja schowałem się za drzwi. Wkrótce jeden z bandytów znalazł mnie za drzwiami, chwycił za gardło i wyprowadził na dwór. Następnie przycisnął mnie do ściany domu i zaczął zadawać ciosy nożem w piersi. Czułem ból, jak gdyby silne ukąszenie muchy. Potem straciłem przytomność. Zacząłem ją odzyskiwać bardzo powoli. Jak we śnie widziałem, jak mordują moją mamę Stanisławę. Słyszałem jęki ojca. Kiedy stałem się bardziej przytomny, poczułem silne pragnienie i powoli wstałem na nogi. Bandytów już nie było. Wszedłem do mieszkania i napiłem się wody. Wyszedłem na podwórze i tu ujrzałem leżącą matkę z ukośnie rozrąbaną głową. Dalej leżał i jęczał mój trzyletni braciszek Kazio.

Miał wbity kołek w brzuch i tak [konał] przygwożdżony do ziemi. Kiedy odezwałem się do niego, prosił pić. Powoli i z trudem poszedłem do studni i zaczerpnąłem nieco wody. Podałem ją Kaziowi. Ten, po wypiciu, wkrótce skonał”

 Joanna Wieliczka-Szarkowa „Czarna księga Kresów”

10 komentarzy do “Trzyletni braciszek Kazio miał wbity kołek w brzuch…

 • 10 listopada 2017 o 22:56
  Bezpośredni odnośnik

  ,,Jakieś przykłady ludobójstwa ze strony Polaków.” w reżimowej telewizji był program o białorusi wołyniu itp. Zatelefonował gość Polak i opowiada ,,moją wieś wymordowało AK w odwecie na UPA, jedynie ja – dziecko się uratowałem, wszędzie piszę o odszkodowanie, takie jakich rządają Polacy prześladowani przez UPA, mimo że to był odwet… ” dwa słowa i rozmowę przerwano, a audycja szła dalej. Stąd mój sceptycyzm do odszkodowań za Grunwald, rozbiory, I WW, II WW itp

  Odpowiedz
 • 10 listopada 2017 o 22:50
  Bezpośredni odnośnik

  Były to poprostu polskie kolonie w których lud się zbuntował przeciwko polskim panom. Chciał byś by cię lano batem i zostawiono z tego co zarobisz ledwo na przeżycie? Bunt niewolników i tyle ! Przelała się czara goryczy. Poczytaj trochę starych książek w tym przedwojennych, dowiesz się jak żyli na Ukrainie.

  Odpowiedz
  • 12 listopada 2017 o 23:46
   Bezpośredni odnośnik

   A dziś w Polsce nie ma takiego zjawiska? w każdym systemie jest podobnie, ale nie w każdym jest faszystowski nacjonalizm, ci ludzie mogli zabijać w tył głowy jak robili Niemcy. Nikt nie morduje niewinne dzieci, skazując jej na okrucieństwo tortur!

   Odpowiedz
 • 28 października 2017 o 22:16
  Bezpośredni odnośnik

  ukraina tak samo jak nazistowskie niemcy i ruskie czerwone skurwysyny które są po dziś dzień u władzy w Polsce powinny zapłacić reparacje za zbrodnie drugiej wojny światowej. nawet już nie chodzi o dzieła sztuki i zrabowany majątek, ale niech śmiecie płacą rekompensaty za stratę najwybitniejszej ludności w tym okresie . gardę tym śmieciowym rządem który się tego nie domagał po wojnie do teraz

  Odpowiedz
  • 29 października 2017 o 15:11
   Bezpośredni odnośnik

   takie było kiedyś życie, Polacy również mordowali tyle że nikt tego już nie pamięta, bo lata mijają… Każdy do każdego by kipiał nienawiścią jakby tak na to patrzył… pomijam oczywiście ludzi którzy poczuli to na własnej skórze

   Odpowiedz
   • 30 października 2017 o 07:28
    Bezpośredni odnośnik

    Możesz podać jakieś sensowne tego przykłady? Czy mówisz o bitwach , podbiciu Moskwy i takie tam, czy chcesz mówić o jednym i tym samym czyli Jedwabnem? Gdzie nie chcą żydy dopuścić do ekshumacji, by nie potwierdziła się prawda,że to nie Polacy z własnej inicjatywy zabili żydów. Z resztą oni i tak zasłużyli na dużo złego , przez to to przeciw Polsce i Polakom robili w czasie IIWŚ. Chyba, że mówisz o pacyfikacji ukraińców, ale tego nie byłoby , gdyby nie UPA.

    Odpowiedz
   • 31 października 2017 o 07:11
    Bezpośredni odnośnik

    Adam podaj przyklady! Ci ukraincy w UPA i ich sympatycy to dzika swolocz to wytepienia w pien…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *