Między życiem a śmiercią. Wspomina Ewa Szwed
O tym mówić, to rana się otwiera…
Czytaj dalejO tym mówić, to rana się otwiera…
Czytaj dalejWspomnienia Mieczysława Jankowskiego z czasów II wojny światowej. Okupacja niemiecka, wywózki na Syberię, mordy ukraińskich zbrodniarzy na Polakach.
Czytaj dalejDo gdańskiego UB przywożono tygodniowo od jednej do dwóch grup żołnierzy AK. Przesłuchiwania prowadzili NKWD-ziści w formie łamania rąk, nóg, wyrywanie paznokci […]
Czytaj dalej[…] Był to rok codziennych gwałtów, rewizji i aresztowań, rok strachu i niepewności dnia ani godziny. W każdej chwili istniało zagrożenie. Był to rok coraz bardziej nasilających się represji i makabrycznych, okrutnych mordów, a także znęcania się nad ludnością polską.
Czytaj dalej[…] Antagonizm, który się ujawniał, zaczął się nasilać tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, a swoją kulminację miał po wkroczeniu na Wołyń Armii Czerwonej. Ukraińcy witali ją z entuzjazmem, wystrojonymi bramami i różnymi powitalnymi hasłami na cześć zwycięskiego komunizmu sowieckiego.
Czytaj dalejJan Michalewski (ur. w 1938 roku) 13 lutego 1944 roku miał sześć lat. Napad ukraiński zniszczył całkowicie jego wioskę Hucisko Brodzkie.
Czytaj dalejZeznanie Henryka Taubera Oświęcim, dnia 24 maja 1945 r. Sędzia śledczy w Krakowie Jan Sehn, członek Komisji dla Badania Zbrodni
Czytaj dalejJehuda Lerner: Wcześniej nie skrzywdziłem muchy, skąd! Ale taka była rzeczywistość. Nie było wyboru. Wiedzieliśmy, byliśmy pewni, że nas zabiją.
Czytaj dalejRelacja Stanisława Ciołka: Początkowo horror trwał do Wielkiego Tygodnia, gdyż tuż przed polską Wielkanocą, około 10 kwietnia, do Kut wkroczył
Czytaj dalej