Symbole OUN w polskiej szkole! PROTEST

„Apelujemy do organizacji kresowych, niepodległościowych, kombatanckich oraz polskich patriotów i wszystkich ludzi dobrej woli w całej Polsce o wysyłanie protestów do Ministerstwa Edukacji Narodowej w związku z umieszczeniem w placówce edukacji publicznej plakatu z hasłami i znakami nawiązującymi do symboliki totalitarnej i nacjonalistycznej.

Prosimy o wklejenie w treści maila poniższego tekstu i wysłanie pocztą e-mail na adres MEN: sekretariat.j.kluzik-rostkowska@men.gov.pl
oraz do wiadomości: piotr.bauc@sejm.pl;  biuro.senatorskie@kazimierzwiatr.pl;
michal.jaros@sejm.pl; arkadiusz.czartoryski@sejm.pl; marszalek@warmia.mazury.pl;
mac@mac.gov.pl; wmkurator@ko.olsztyn.pl; ko@ko.olsztyn.pl

Tekst protestu:
„Protestujemy przeciwko umieszczeniu na terenie publicznej placówki edukacyjnej z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim plakatu z banderowskimi symbolami. Incydent pokazała 03.03.2014 stacja TVP Info w audycji pt. „Gość Poranka”. Podczas wywiadu dla stacji dyrektor wspomnianej placówki, Maria Sycz, stała na tle plakatu z napisem w języku ukraińskim o treści „Sława Ukrajini – Herojam sława” (tłum.: Chwała Ukrainie, chwała bohaterom), w barwach czerwono-czarnych, oraz z czerwono-czarną flagą banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

flaga upaOUN była organizacją totalitarną, odpowiedzialną za ludobójstwo Polaków w latach 1939-1947. Czerwono-czarne barwy flagi OUN są nawiązaniem do nazistowskiej ideologii „Blut und Boden” (tłum.: ziemia i krew). Zawołanie „Herojam sława” było jej organizacyjnym pozdrowieniem, połączonym z faszystowskim podniesieniem prawej ręki. Incydent ten został zgłoszony przez środowiska kresowe do Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach, dnia 29.03. bieżącego roku, jako zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 256 par. 1 i par. 2 Kodeksu Karnego, to jest propagowania totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Propagowanie ustroju kojarzącego się przede wszystkim z okrutną wojną i masowym ludobójstwem jest samo w sobie czymś tak oburzającym, że w cywilizowanym społeczeństwie nie można go tolerować w żadnej formie, szczególnie zaś jeśli czyn taki ma miejsce w szkole, wśród dzieci i młodzieży.

W związku z powyższym wnosimy o wdrożenie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiednich procedur, włącznie z natychmiastowym wyciągnięciem konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych.”

Więcej na stronie Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *