Pomóż w identyfikacji żołnierza polskiego

Zwracamy się z prośba o identyfikację polskiego żołnierza ze zdjęcia. Fotografia została wykonana prawdopodobnie przed II wojną światową w zakładzie fotograficznym KORDJAN  przy ul. 3 maja 22 w Stryju (pow. Stryj, woj. Stanisławowskie, II RP). Zdjęcie pochodzi ze zbiorów osoby już nie żyjącej, deportowanej z Żurawna (pow. Żydaczów, woj Stanisławowskie, II RP) w latach II wojny światowej.

Prawa autorskie: Dziennik Złożony

Osoby mogące pomóc w identyfikacji żołnierza, bądź jego przynależności wojskowej proszone są o pozostawienie komentarza bądź skorzystanie z formularza kontaktowego.

Prosimy o rozpowszechnianie tej informacji!

6 komentarzy do “Pomóż w identyfikacji żołnierza polskiego

 • 20 lutego 2017 o 20:37
  Bezpośredni odnośnik

  nie 52 a 53 pułk… zdjęcie wykonane w 1939 roku… tuż przed wybuchem wojny 53 i 48 pułk miał prawo do noszenia piór huculskich i krzyży huculskich na patkach kołnierzowych. Wcześniej tylko 49 pułk z Kołomyji (wszystkie trzy 48, 49 i 53 wchodziły wskład 11 Karpackiej Dywizji Piechoty). Miejsce stacjonowania garnizonu 53 psk miasto Stryj. Stopień na pagonie 3 cm od wszycia mógł był tak przytwierdzany tylko od 1939 roku gdy weszły nowe przepisy. Jeszcze w 1938 roku belki były naszywane 1 cm od wszycia.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2015 o 22:13
  Bezpośredni odnośnik

  Nie jestem pewien,ale najprawdopodobniej jest to gen. Mieczysław Boruta Spiechowicz.
  Najlepiej gdyby w tej kwestii wypowiedział się Wojciech Grobelski z UW bo napisał książkę o generale.

  Odpowiedz
 • 7 stycznia 2015 o 19:26
  Bezpośredni odnośnik

  Jeśli jakkolwiek to komuś może pomóc, to jest to z pewnością podoficer 52 pułku piechoty stacjonującego w Stryju (o czymś świadczy odznaka), wchodzącego w skład 11 Kresowej Dywizji Piechoty (widoczny tzw. krzyż huculski na patkach). Po prawej stronie munduru widać także Państwową Odznakę Sportową i jeszcze jakąś odznakę, ale niestety jest zbyt rozmazana, żebym mógł ją zidentyfikować.

  Odpowiedz
  • 18 sierpnia 2018 o 23:58
   Bezpośredni odnośnik

   Odznaka pułkowa 53 p.p strzelców karpackich.
   Podoficerska. Oficerska miała zielony wieniec emaliowany. Datowanie: rok 1938 ze względu na odznakę, którą mogli podoficerowie nosić od 1938 r.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *