Pomóż w identyfikacji żołnierza polskiego
Zwracamy się z prośba o identyfikację polskiego żołnierza ze zdjęcia. Fotografia została wykonana prawdopodobnie przed II wojną światową w zakładzie fotograficznym KORDJAN przy ul. 3 maja 22 w Stryju (pow. Stryj, woj. Stanisławowskie, II RP). Zdjęcie pochodzi ze zbiorów osoby już nie żyjącej, deportowanej z Żurawna (pow. Żydaczów, woj Stanisławowskie, II RP) w latach II wojny światowej.
Osoby mogące pomóc w identyfikacji żołnierza, bądź jego przynależności wojskowej proszone są o pozostawienie komentarza bądź skorzystanie z formularza kontaktowego.
Prosimy o rozpowszechnianie tej informacji!
nie 52 a 53 pułk… zdjęcie wykonane w 1939 roku… tuż przed wybuchem wojny 53 i 48 pułk miał prawo do noszenia piór huculskich i krzyży huculskich na patkach kołnierzowych. Wcześniej tylko 49 pułk z Kołomyji (wszystkie trzy 48, 49 i 53 wchodziły wskład 11 Karpackiej Dywizji Piechoty). Miejsce stacjonowania garnizonu 53 psk miasto Stryj. Stopień na pagonie 3 cm od wszycia mógł był tak przytwierdzany tylko od 1939 roku gdy weszły nowe przepisy. Jeszcze w 1938 roku belki były naszywane 1 cm od wszycia.
Nie jestem pewien,ale najprawdopodobniej jest to gen. Mieczysław Boruta Spiechowicz.
Najlepiej gdyby w tej kwestii wypowiedział się Wojciech Grobelski z UW bo napisał książkę o generale.
Odznaka 53 p.p. podoficerska. Wieniec nieemaliowany.
Jeśli jakkolwiek to komuś może pomóc, to jest to z pewnością podoficer 52 pułku piechoty stacjonującego w Stryju (o czymś świadczy odznaka), wchodzącego w skład 11 Kresowej Dywizji Piechoty (widoczny tzw. krzyż huculski na patkach). Po prawej stronie munduru widać także Państwową Odznakę Sportową i jeszcze jakąś odznakę, ale niestety jest zbyt rozmazana, żebym mógł ją zidentyfikować.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Informacja jest bardzo pomocna!
Odznaka pułkowa 53 p.p strzelców karpackich.
Podoficerska. Oficerska miała zielony wieniec emaliowany. Datowanie: rok 1938 ze względu na odznakę, którą mogli podoficerowie nosić od 1938 r.