Nielegalne pomniki UPA na Podkarpaciu

Sprawa powstawania nielegalnych pomników upamiętniających „bohaterstwo” oprawców z UPA nurtuje mnie od dawna. Od niepamiętnych czasów, w miejscach gdzie dochodziło w latach 1939-1947 do rzezi ludności polskiej, dokonanej przez oddziały nacjonalistyczne zbrodniarzy UPA, obserwujemy jak, niczym grzyby po deszczu, wyrastają z ziemi monumenty hołdujące „bohaterskie” czyny banderowców. Dlaczego nie reagujemy na takie podłe występki w naszym kraju, dlaczego na to pozwalamy?!

przemysl-pomnik-300
Usunięty pomnik upamiętniający ofiary ludobójstwa. Przemyśl.

Czy słyszał ktoś o takim absurdzie, jak wydawanie pieniędzy polskich podatników na renowacje i adaptację obiektu, jakim jest Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Przemyślu? Obiekt ten jest cmentarzem, na którym pochowani są zmarli na gruźlicę żołnierze ukraińscy z 1920 roku, a przede wszystkim pochowani kilka lat temu członkowie band UPA, którzy zginęli, atakując ludność cywilną i Wojsko Polskie w styczniu 1946 roku w pobliskiej Birczy. Władze Przemyśla przeznaczyły na powyższe zadanie prawie milion złotych! Istotna w tym wszystkim jest również sprawa pomnika, który powstał na tym cmentarzu. Pamiętamy jak w 2003 roku na cmentarzu Wojskowym w Przemyślu stanął monument, upamiętniający ofiary mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA na Wołyniu. Pierwotnie składał się z krzyża i pamiątkowej tablicy. W roku 2004 umieszczono na nim sylwetki zamordowanych dzieci przywiązanych do pnia drzewa kolczastym drutem. Przeciwnicy (strona ukraińska) tego symbolu twierdzą, że nie ma on pokrycia w historii. Zdjęcie poniżej, na podstawie którego rzeźba dzieci oplecionych kolczastym drutem mogła zostać wykonana, było opublikowane w 1928 roku w piśmie naukowym. Przedstawiało ofiary zbrodni chorej psychicznie kobiety czwórki dzieci Marianny Dolińskiej, Cyganki zamieszkałej w pobliżu wsi Antonówka, która w nocy z 11 na 12 grudnia 1923 roku w stanie obłędu powiesiła je na drzewie. Kobieta po aresztowaniu męża, przekonana, że dzieci czeka śmierć głodowa, sama pozbawiła je życia.

wianuszek-upaWładze samorządowe, sugerując się istnieniem zdjęcia (obok), uznały za nieodpowiedni obraz mordów dokonanych przez UPA, przedstawiony na pomniku (zdjęcie pomnika powyżej, pochodzące ze strony www.kki.pl). Jednocześnie uznały pojawienie się rzeźby przedstawiającej martwe dzieci oplecione drutem kolczastym do drzewa, jako samowolę budowlaną, twierdząc, że pozwolenia na postawienie monumentu nikt nie wydał, tzn. rzeźbę postawiono nielegalnie. Na wniosek mniejszości ukraińskiej w Przemyślu rzeźbę zdemontowano.Wywołało to oczywiście burzę wśród środowisk kresowych, które słusznie domagają się jej powrotu na dawne miejsce. Autor pomnika – Stanisław Żółkiewicz – zaprzecza, jakoby kształt rzeźby przedstawiający dzieci oplecione kolczastym drutem był zapożyczony ze zdjęcia z 1928 roku, dotyczącego cygańskich dzieci.  „Pomnik nie jest dokumentem, ale moją autorską wizją. Nie sugerowałem się żadnym zdjęciem, wzorowałem się natomiast na ustnych przekazach świadków mordów ukraińskich na Wołyniu, a głównie na Podolu, gdzie tzw. wianuszki dla niepodległej Ukrainy umieszczane na drzewach nie należały do rzadkości” – mówi Autor. Obecnie monument spoczywa w magazynie zakładów komunalnych Przemyśla…

radruż-upa
Pomnik UPA w Radrużu

Przykład emerytowanej nauczycielki z Radruża (pow. lubaczowski, gmina Horyniec), którą potraktowano jak przestępcę, świadczy o nieodpowiednim podejściu do tematu tamtejszych władz samorządowych. Pani Jadwiga Zaremba za to, że fundując krzyż, który  został postawiony na przycerkiewnym cmentarzu w miejscu pochówku mieszkańców Radruża zamordowanych przez bandy UPA, najzwyczajniej trafiła przed oblicze prokuratury! Na krzyżu, który ufundowała, miała zostać umieszczona tablica z nazwiskami ofiar banderowców. Inicjatywa pani Jadwigi wywołała niezadowolenie lokalnych urzędników, którzy zakwalifikowali krzyż jako pomnik, a nie nagrobek, na który nie potrzebowałaby niczyjej zgody. Fundatorka dostała nakaz rozebrania obiektu! Przedstawiciele nadzoru budowlanego zarzucają Pani Jadwidze Zarembie, że stawiając krzyż na cmentarzu naruszyła przepisy prawne dotyczące stawiania pomników, sami nie będąc w stanie wyjaśnić jakie są różnice pomiędzy pomnikiem a nagrobkiem… Ciekawostką jest również fakt, że kilkadziesiąt metrów od krzyża, na cmentarzu, znajduje się pomnik „bohaterów UPA” postawiony de facto bezprawnie! Być może większość z Was powie „A co mi ten pomnik przeszkadza, niech sobie stoi, jak ktoś go postawił…”. No właśnie „ktoś go postawił…” – takie zdarzenie nie powinno mieć w ogóle miejsca. Jeśli chcemy uważać się za Polaków we własnym kraju, to nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy obcokrajowcy plują na naszą ziemię, stawiając na niej pomniki zbrodniarzom – swym”bohaterom”!

Problem powstawania pomników hołubiących faszyzm ukraiński nie znika, wręcz odwrotnie – nasila się! Otóż kilka lat wstecz w szkole, w której językiem wykładowczym jest ukraiński, dotowanej przez Polskę, realizowano program pod nazwą „Mój dziadek był w UPA”. Program gloryfikował działalność zbrodniarzy UPA – obecnych „kombatantów”, ukazując ich jako bohaterów narodowych. Nasuwa mi się pytanie, gdzie jest nadzór pedagogiczny i wychowawcy tej szkoły? Co to za program, który w treściach nauczania popiera wychowywanie młodzieży w  duchu nacjonalistycznym? Nie zapominajmy, że nasi dziadkowie byli w okrutny sposób mordowani przez oprawców z UPA, którzy dziś uznawani są za „bohaterów” Ukrainy! My dzisiaj przepraszamy za akcję Wisła, a czy druga strona nas przeprosiła za ludobójstwo dokonane w czasie II wojny światowej ?

Dlaczego na to wszystko pozwalamy?!

hruszowice-upa-2
Pomnik UPA w Hruszowicach

Skąd biorą się takie absurdy w sprawach, w których niewybaczalne jest, by miały swoje miejsce? Dlaczego pozwalamy, by powstawały kolejne nielegalne pomniki UPA na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i innych regionach dotkniętych działalnością banderowców? Brakuje stanowczości i konsekwencji wśród władz lokalnych i państwowych w poruszonym przeze mnie temacie. Pozwalamy na własnym terenie stawiać pomniki zbrodniarzom nacjonalistycznym, a doszukujemy się niejasności i legalności stawianych pomników upamiętniających ofiary tychże morderców! Od wielu lat służby mające stać na straży porządku prawnego w Polsce nie mogą znaleźć sprawców, którzy masowo stawiają nielegalne pomniki UPA w Polsce. Tymczasem sami członkowie Związku Ukraińców w Polsce i Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych („kombatanci” UPA) przyznają się, iż to oni stawiają nielegalne pomniki  oraz zapowiadają, że będą stawiać następne.

Jak to jest możliwe, że w wolnej Polsce władze państwowe milczą na temat tragedii ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w czasie drugiej wojny światowej? Przecież zamordowano tam w bestialski sposób kilkaset tysięcy naszych rodaków, w tym kobiety, dzieci i starców za to tylko, że byli Polakami. Do dzisiaj zbrodnia ta nie została potępiona przez rząd III RP i zbrodniarze nie zostali ukarani. Wielu z tych zbrodniarzy jeszcze żyje! Żeby jeszcze bardziej upokorzyć Polaków, mordercom z UPA stawia się na polskiej ziemi pomniki! Boli to tym bardziej, że są to tereny na których się wychowywałem…

23 komentarze do “Nielegalne pomniki UPA na Podkarpaciu

 • 6 sierpnia 2018 o 12:20
  Bezpośredni odnośnik

  Ted moja babcia widziała jak zabijano jej rodziców i jej 2 letniego braciszka, którego przybito do stołu i wiesz co mi powiedziała ze nigdy nie wybaczy Ukraińcom, cokolwiek w odwecie zrobili Polacy to ich rozumie ojciec któremu na oczach gwałcą i przecinają na pół żonę i mordują w strasznych męczarniach 6 dzieci paja olbrzymia zemsta. Moja babcia stwierdziła ze wtedy nie teraz gdyby była starsza poszła by się zemścić wiec wszystkie twoje punkty nie maja znaczenia bo nie obchodzi mnie dlaczego zaczęli Ukraińcy zabijać ważne że zaczęli a z naszej strony to tylko albo aż zemsta i to akurat jestem w stanie zrozumieć.

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2017 o 23:10
  Bezpośredni odnośnik

  Отто фон Бисмарк об украинцах:

  'Нет ничего более п-пусного и омерзительного, чем так называемые 'украинцы”! Это
  отребье, взращенное поляками из самых гнусных отбросов русского народа (убийц,
  карьеристов, пресмыкающейся перед властью интеллигенции), готово за власть и
  доходное место убить собственных отца и мать!

  Эти выродки готовы разорвать своих соплеменников, и даже не ради выгоды, а
  ради удовлетворения своих низменных инстинктов, для них не существует ничего
  святого, предательство является для них нормой жизни, они убоги умом, злобны,
  завистливы, хитры особой хитростью. Эти нелюди, вобрали в себя все самое
  плохое и низменное от русских, поляков, и австрийцев, для хороших качеств в душе
  их не осталось места.

  Больше всего они ненавидят своих благодетелей, тех, кто сделал им добро и готовы
  всячески пресмыкаться перед сильными мира сего. Они ни к чему не
  приспособлены и могут исполнять только примитивную работу, они никогда не
  смогли бы создать своего государства, множество стран гоняли их словно мячик
  по всей Европе, рабские инстинкты настолько въелась в них, что покрыли
  омерзительными язвами всю их сущность

  Odpowiedz
 • 8 maja 2017 o 20:20
  Bezpośredni odnośnik

  moja babcia pochodzi z wołynia tuląc do siebie dwoje dzieci w tym mojego ojca ukryta w stodole patrzyła jak banderowcy z ukrainskimi somsiadami mordowali jej meza i rocznego synka bo dziadek nie zdazyl juz sie ukryc nie bede pisal to co mowila ze sie dzialo ale te swoje punkciki to sobie wsadż ukraincy ze wschodniej ukrainy to motłoch nie pozwalajmy by w Polsce pojawiały sie pomniki upa tych sadystow mordercow przynajmniej tak oddajmy Hołd pomordowanym bezbronnym ofiarom daj ukraincowi palec to ci głowę odrąbie a ci co byli na majdanie to niech sobie popatrza przy jakich flagach toczyli rewolucje bo oprucz flag ukrainy było bardzoduzo flag banderowskich polski rzad terz moglby zając sie sprawą banderowskich pomnikow mordercow i sadystow

  Odpowiedz
 • 29 listopada 2016 o 11:30
  Bezpośredni odnośnik

  Ich ” bohaterzy” to sadyści znęcający się bestialsko nad dziećmi , kobietami …. Ciekawe , jak w późniejszych latach funkcjonowali mając na sumieniu tyle okrutnych morderstw . Czy spali spokojnie ? Nie ponieśli sprawiedliwej kary doczesnej ale jest jeszcze Bóg i jego sąd .

  Odpowiedz
 • 10 października 2016 o 20:48
  Bezpośredni odnośnik

  dzieci…. nie wybacze tego co zrobili dzieciom… mam nadzieje, ze wszystkich tych, ktorzy nadziewali na widly niewinne male istoty pelne zycia, dosiegnela sprawiedliwosc.

  Odpowiedz
 • 19 czerwca 2016 o 23:04
  Bezpośredni odnośnik

  jeszcze do TED
  Rozśmieszyłeś mnie ws. Jaworzna – tam działało NKWD I UB – a wiesz ty mądralo kto był komendantem obozu -Salomon Morel i Teofil Hazehnajer
  żydowscy funkcjonariusze NKWD w polskich mundurach – zbrodniarze.
  Jak mówisz na prawie 4000 osób, w tym 700 kobiet. 168 osób w obozie zmarło. Naprawdę wg.źródeł było więzionych 2781 Ukraińców – w tym 823 kobiety z czego 162 zmarło. Reszta co poszła do piachu czy jadła polski chleb po uwolnieniu.
  Jeszcze jedno kuriozum – polskie chłopstwo tak zawzięcie wzięło się do obrony, że wymordowało 20 razy mniej Ukraińców niż niż wy Polaków.
  Czy jesteś świadom perfidii swoich gierojów, którzy przebierali się w polskie mundury i mordowali Ukraińców na konto AK – mówiąc przy tym po polsku. Kazaliście zabijać Ukraińcom polskich małżonków, w przeciwnym razie ginęli oboje. Stalin mordował wszystkich ale was nie cierpiał jak psy i dlatego ustanowił Istriebitelnoje Bataliony z polskimi ochotnikami – taka to była równorzędna walka z bandytami .
  Wiesz co nie chce mi się z tobą gadać – masz mózg zindoktrynowany waszą starą faszystowsko-banderowską ideologią i nic tego nie zmieni choćby kilometry argumentów.

  Odpowiedz
 • 19 czerwca 2016 o 22:34
  Bezpośredni odnośnik

  TED- Skoro uważasz ,że rząd londyński jest najgorszym co mogło spotkać Polaków to co robili sowieci w 1938 na Wschodniej Ukrainie? Zamordowali ok. 300 tyś Polaków bez rządu londyńskiego. Co robili Ukraińcy we wrześniu 39r -jak mordowali żołnierzy, cywilów, księży i jak wydawali niemcom i ruskim – bez rządu londyńskiego.
  Ja wiem ,że Ukrainiec musi bronic Ukraińca nawet w sprawach ewidentnie nie do obrony,ale są jakieś granice absurdu i łajdactwa. Czy wasze wnuki pytaja dziadków co się stało w Polakami-może im wstyd bo wiedza i nie pytają. Co taki dziadek miałby powiedzieć – zabiłem dla majątku, bo zabijanie my Ukraincy mamy we krwi? Nie jest to powodem do HFAŁY jak napisałeś .
  Akcja Wisła była dla waszych gierojów wybawieniem z biedy i awansem społecznym na ziemiach odzyskanych Dostaliście to wszystko zamiast kulki w łeb i jeszcze macie czelność nas pouczać.Sejm uchwalił rezolucje pod naciskiem wrogów Polski ,którymi w istocie jesteście. Nawet wasz krajan a przyjaciel prof. Poliszczuk was wyśmiał z naukowego i zwyczajnego ludzkiego powodu- po prostu wasz gieroizm to zwyczajny bandytyzm i niczym więcej.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2016 o 23:53
  Bezpośredni odnośnik

  Jak powiedzial ktos na forum wp.pl ” SCHETYNA I SIEMONIAK to dwa g…a nasrane polakom na stol…….moga osadzic banderowca na jednym z najwazniejszych panstwowych stanowisk…. I co im zrobisz?

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2015 o 21:38
  Bezpośredni odnośnik

  Dla porównania dodam coś, o czym mało kto z Nas, Polaków wie i chce wiedzieć.
  W końcu jesteśmy jedynymi nieskazitelnymi, uciśnionymi i sprawiedliwymi wśród narodów świata. Pamiętamy każdą krzywdę i żądamy sprawiedliwości oraz pamięci o nich, szkoda, że sami nie jesteśmy tak sprawiedliwi jak tego chcemy od innych…

  PROLOG: Na wstępie zacznijmy od tego, że Ukraińcy sami z siebie nie stworzyli UPA. Całe to bestialstwo „o znamionach ludobójstwa” to był efekt… NIEMIECKICH prowokacji. Poza tym, wiele grup miało broń właśnie niemiecką i nie, nie zdobyli jej „na niemcach”, tylko znaleźli w ciężarówkach Opel Blitz, które niemcy im podesłali… Ach ta wielowątkowość godna dobrego kryminału.

  1. Polski rząd nie pozwalał Ukraińcom Zachodniej Ukrainy na swobodne gospodarzenie i bogacenie się na swojej praojcowskiej ziemi, uciskał ciągłymi podatkami, narzucanymi powinnościami czy obowiązkami i stawiał przeszkodyw nabywaniu ziemi.

  widać, że doświadczenia prostego narodu polskiego w zaborze niemieckim rząd Polski dobrze wykorzystał…

  2. Ukraińcy nie mieli prawa uczyć się swojej mowy ojczystej nawet w szkołach podstawowych na swojej ziemi ojczystej gdzie stanowili większość.

  Polacy na Litwie świetnie pokazują jakie to uczucie kiedy ktoś zabrania uczyć się mowy ojczystej

  3. Ukraińcy nie mieli swobody wyznaniowej co do własnej religii. W 1938 roku Polacy zrujnowali prawie 180 ukraińskich świątyń na Chełmszczyźnie.

  macie odpowiedź na pytanie dlaczego uPA niszczyło kościoły…

  4. Ukraińcy na Zachodniej Ukrainie nie byli dopuszczani do sprawowania władzy. Posady urzędowe obejmowali Polacy przyjezdni z centralnej i zachodniej Polski którzy nie tylko że nie rozumieli ukraińskiej mowy ale i panującychtu ukraińskich zwyczajów.

  Gdyby sytuacja była odwrotna to pewnie po dziś dzień byśmy nie nawiązali z UA stosunków dyplomatycznych za taką dyskryminację…

  5. Rząd polski na emigracji dał rozkaz Armi Krajowej która w podziemiu działała na okupowanych przez Niemców terenach Ukrainy Zachodniej żeby ta ciągle demonstrowała tam swoją obecność i nie dawała przyzwolenia podczasrozmów z UPA na prawo do tworzenia niezależnej Ukrainy oraz żeby oczyszczała teren z Ukraińskich formacjimilitarnych jak również kontrolowała ukraińskie wioski które stanowiły zaplecze dla UPA. Ofiarami tych Akowskich napadów w 1943-1944 latach były tysiące bezbronnych ukraińskich dzieci, kobiet, starców.

  Osobiście uważam, że rząd emigracyjny w Londynie to było najgorsze co spotkało Polaków – to właśnie przez nich Polscy powstańcy rozpoczęli walki, a raczej własną rzeź w Warszawie (którą matoły dziś nazywają „63 dniami hfały”…). Nie od dziś wiadomo było, że Warszawę niemcy planowali w większości opuścić i Festung Warshau miało bronić parę batalionów fortecznych. I tak w przeddzień wycofania garnizonu niemieckiego Polskie Podziemie musiało zacząć walczyć mając po 5 naboi na głowę, bo rząd w Londynie tak chciał

  6. Prosty lud polski w ramach odwetu również odznaczył się nie mniejszym bestialstwem w mordowaniu Ukraińców. Problem jest tylko taki, że polskie ruchy odwetowe miały być kierowane w uPA, ale skończyło się jak zwykle, czyli na mordowaniu bezbronnych kobiet i dzieci którzy z uPA nie mieli nic wspólnego (wizytówką polskich „odwetowców” były tzw. „wianuszki” czyli przywiązywanie rozebranych dzieci drutem kolczastym do drzew, przez co bardzo długo one konały – stosowane przez obie strony).

  Nie muszę dodawać, że to tylko nakręcało spiralę nienawiści obu stron i doprowadziło w ostateczności do takiej skrajności, że sam Stalin kazał wyłapywać i rozstrzeliwać bandytów z obu stron barykady

  7. W latach 1947-1949 w Polsce funkcjonował obóz koncentracyjny “Jaworzno” gdzie filtrowano Ukraińców zatrzymanych podczas akcji “Wisła” których podejrzewano o współpracę z UPA. Przez obóz przewinęło się prawie 4000 osób, w tym 700 kobiet. 168 osób w obozie zmarło.

  cóż, uczyliśmy się od najlepszych :C

  8. Szczególnym zezwierzęciałym okrucieństwem przeciwko Ukraińcom na Zakherzonniu w 1944 roku wykazały się polskie Bataliony Chłopskie które niszczyły i paliły całe ukraińskie wsie razem i ich mieszkańcami.

  swoją drogą żołnierze wyklęci też nie są tak nieskazitelni jak to ich nacjonaliści rysują

  9. Oddział „Łuna” złożony w większości z osób, które doświadczyły przemocy UPA. Stworzony specjalnie po to by doj***ć Ukraińcom. Nie mścili się na UPA i sk***ysynach, którzy sprowadzili na ich wioski i rodziny nieszczęście, ale skupili się na cywilach po stronie ukraińskiej.

  Polacy nie gęsi, własnych zbrodniarzy mają

  10. Akcją, która pięknie zwieńczyła wszystkie wyższe przewinienia strony Polskiej jest „Akcja Wisła” , którą potępił nawet Senat RP.

  Odpowiedz
  • 19 września 2015 o 16:24
   Bezpośredni odnośnik

   TED. Czyli te wszystkie wymienione punkciki mają usprawiedliwić socjopatycznych morderców? Nie rozumiem dlaczego ich bronisz ? Pewnie jesteś Ukraińcem lub ANTY POLAKIEM. To jest tekst o Polakach i dla Polaków. My nie będziemy stać po stronie Ukraińców. Osobiście mam ich w dupie… Jestem Polką i mam przed oczami zdjęcia makabrycznej rzezi , dokonane na moich rodakach, na bezbronnych dzieciach… kobietach… i to w jaki sposób! Swoją drogą ciekawe dlaczego w szkołach nie uczą o zbrodni Wołyńskiej. Pytałam moją mamę dlaczego nigdy nie opowiadała mi o Wołyniu, na co odparła że sama wie dopiero od kilku lat i że ta zbrodnia była ukrywana lub mówiąc inaczej niemile wspominana zapewne przez tzw. „poprawność polityczną” – żenada. Dobrze ze jest internet.

   Odpowiedz
  • 8 stycznia 2016 o 23:41
   Bezpośredni odnośnik

   Tak, Akcja Wisla nie powinna miec miejsca. Powinien byc rozwiazany problem w ten sam sposob jak rozwiazywali to ukrainscy wiesniacy i ich mocodawcy na Wolyniu.
   No niestety tak sie nie stalo. Kto ma miekkie serce musi miec twarda d…e. Czego i dzisiaj doswiadczamy udajac, ze to wszystko nic, jak nam pluja w twarz to tylko deszcz pada.
   Pogratulowac bezczelnosci i arogancji „poszkodowanym” z Akcji Wisla. Likwidowano zaplecze ukrainskim bandziorom wspieranym przez wsie na tych terenach i…..”ukarano”(sic!) ukrainskich wiesniakow przenoszac ich wraz z rodzinami i calym dobytkiem na odzyskane Ziemie Zachodnie. Z lepianek do opuszczonych przez Niemcow murowanych budynkow, gospodarstw, ziemi. Tak zostali „ukarani” i do dzis (dobry ludzi) wspominaja z rozzrzewnieniem stare dobre czasy swojej „chwaly i mocy” i barbarzynstwa. Pytam co ofiary chcialy w ostatnich chwilach swojej agonii przekazac potomnym nam Polakom?

   Odpowiedz
 • 28 lipca 2015 o 15:44
  Bezpośredni odnośnik

  A sprawa Panteonu Bohaterów, który ma powstać na „Łączce”.Przecież jeszcze nie wydobyto,nie zbadano wszystkich „Wyklętych”.Podobno w poczet „bohaterów”mają być włączeni żołnierze UPA (Onyszkiewicz),hitlerowcy (Mellentin ) i pospolici mordercy (Paramonow ).Na szczątkach „Wyklętych”pysznią się grobowce ich katów a ma się jeszcze postawić Panteon.Tak samo jest na dawnych Kresach Polski(a nie jak nieraz mówi się ,że Polska te tereny zagrabiła Ukrainie)To były tereny POLSKI.Obok „dołów śmierci stoją pomniki Bandery,czy „bohaterskich żołnierzy UPA,którzy „wsławili się „walaką ze starcami,kobietami i dziećmi „bohatersko”zarzynając ich ,zadając im jak największy ból.A Polacy nie mogą nawet postawić prostego krzyża.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2015 o 16:38
  Bezpośredni odnośnik

  A może warto informować międzynarodowe i krajowe organizacje antyfaszystowskie. zwłaszcza po artykule z młodą ukraińską faszystką w VanityFair.

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2014 o 21:50
  Bezpośredni odnośnik

  O pomnikach nacjonalistycznych zbrodniarzy warto informować miejscowe władze – także posłów i senatorów. Jeśli nie zareagują to przecież można kartką wyborczą ich zmienić. Tadeusz

  Odpowiedz
  • 7 grudnia 2014 o 21:42
   Bezpośredni odnośnik

   Dlaczego na to pozwalamy? Bo Polska przestaje powoli być Polską patriotów, z tradycjami a staje się krajem frajerów którzy boją się dla sobie znanych, ciemnych powodów narazić zbrodniarzom naszych ojców i dziadów. Jako dziecko słyszałam od starszych kobiet o poczynaniach morderców z UPA. Do dziś nie cierpię Ukraińców. Panoszą się po naszym kraju jak u siebie natomiast ich Ukraina ma być tylko dla nich. To bez sensu a Polska powoli staje się krajem absurdu…

   Odpowiedz
 • 26 czerwca 2014 o 10:36
  Bezpośredni odnośnik

  Ależ sprawa jest banalna pomniki są stawiane po to by przygotować grunt pod przyszłe konflikty !

  Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2014 o 13:28
  Bezpośredni odnośnik

  „Przedstawiciele nadzoru budowlanego zarzucają Pani Jadwidze Zarembie, że stawiając krzyż na cmentarzu naruszyła przepisy prawne dotyczące stawiania pomników, sami nie będąc w stanie wyjaśnić jakie są różnice pomiędzy pomnikiem a nagrobkiem” – jakiś urzędas się pod tym pismem podpisał, mam nadzieje że prędzej czy później sprawa wypłynie i wszyscy poznamy nazwisko tego „obrońcy prawa”

  Odpowiedz
 • 24 lutego 2014 o 01:29
  Bezpośredni odnośnik

  Ku…wa w głowie się nie mieści ilu tych zbo…ów nami rządzi w kraju i ilu jest ich z pewnością w rządach innych krajów?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *