Ks. Isakowicz-Zaleski w Oleszycach [8 luty 2014]

Isakowicz-Zaleski w OleszycachDnia 8 lutego 2014 roku (sobota) w Miejskim Domu Kultury w Oleszycach odbyło się spotkanie autorskie z ks. Tadeuszem Isakowicz-Zaleskim. Tematem spotkania było ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich, bieżąca sytuacja na Ukrainie oraz promocja nowej książki pt. „Personalnik obiektywny”. Autor wygłosił godzinny wykład oraz odpowiadał na pytania zadane przez zaciekawionych słuchaczy. Ks. Isakowicz-Zaleski przedstawił genezę zbrodni dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich na ludności cywilnej zamieszkujących tereny należące kiedyś do II RP. Podkreślał znaczenie słowa „ludobójstwo” – niechętnie używanego przez polskich polityków. „Ludobójstwo oznacza zabijanie niewinnych ludzi tylko dlatego, że należą do danej narodowości” – mówił duchowny. Nazywanie ludobójstwa „czystkami etnicznymi o znamionach ludobójstwa”, „konfliktem polsko-ukraińskim” czy podobnymi określeniami jest nie nazywaniem rzeczy po imieniu, wręcz zakłamywaniem historii. Ks. Isakowicz – Zaleski zgodnie z tematyką spotkania odniósł się między innymi do sytuacji na Majdanie. Jego zdaniem to co się tam teraz dzieje wymknęło się spod kontroli i zostało opanowane przez banderowców, nawiązujących głoszonymi przez siebie hasłami do nacjonalizmu i zbrodniarza – Stepana Bandery. Dziwi się także polskim politykom, którzy w ogóle nie dbają o mniejszości narodowe, a na Ukrainę jadą ze względu zbliżającą się kampanię wyborczą, wykrzykując przy okazji „Sława Ukrainie, Herojam Sława”, używane przez Ukraińską Powstańczą Armię, która dążyła w czasie II wojny światowej do stworzenia ukraińskiego społeczeństwa czystego etnicznie.

Duchowny zwrócił uwagę, że po raz pierwszy popularyzacja haseł partii Swoboda i jej lidera Ołeha Tiahnyboka dzieje się tak blisko polskiej granicy, zaledwie kilkanaście kilometrów od Przemyśla. Pomoc dla Majdanu w obecnym kształcie jest bezcelowa, gdyż kierowana jest także do wrogich nam nacjonalistów. Ks. Tadeusz zadał pytanie: gdzie była  wcześniej pomoc Polakom mieszkającym na Ukrainie? Słusznie stwierdził, że pomaganie protestującym na Majdanie jest zagrywką polityczną przed zbliżającymi się wyborami. Nie oznacza to, że nie należy ludziom mieszkających na Kresach pomagać.

Po trwającym około godziny wykładzie ks. Isakowicz-Zaleski odpowiedział na pytania zebranych słuchaczy. Możesz odsłuchać wykład jak i odpowiedzi na zadane księdzu pytania, korzystając z poniższych odtwarzaczy audio.

Posłuchaj wykładu:

Pytania i odpowiedzi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *