Cenckiewicz: Wałęsa donosił na więcej osób niż sądziłem

Materiał jest porażający – mówi dr hab. Sławomir Cenckiewicz o dokumentach udostępnionych dziś przez IPN.

– Liczyłem, że krąg osób, na które donosił Lech Wałęsa to 30 osób. W tej chwili ta liczba musi zostać powiększona – uważa Cenckiewicz. – Zaskoczyła mnie umiejętność prowadzenia Lecha Wałęsy jako agenta SB. (…) – mówił historyk. Z udostępnionych dokumentów wyłania się „porażający” obraz działań Wałęsy.

– Mógłbym bez końca opowiadać o donosach Wałęsy na kolegów – to są wstrząsające donosy o tym, że ucieknie z domu, że chce napisać protest do I sekretarza Edwarda Gierka… Zakres tej współpracy jest gigantyczny.

Poniżej niektóre ujawnione dokumenty na Wałęsę.

Zobowiązanie:

Zobowiązanie

Ja niżej podpisany Wałęsa Lech syn Bolesława i Feliksy urodzony 1943 w Popowie pow. Lipno zobowiązuje się zachować w ścisłej tajemnicy treść przeprowadzonych ze mną rozmów z pracownikami służb bezpieczeństwa. Jednocześnie zobowiązuję się współpracować ze służbą bezpieczeństwa w wykrywaniu i zwalczaniu wrogów PRL. Informację będę przekazywać na piśmie i będą one polegały na prawdzie. Fakt współpracy ze służbą bezpieczeństwa zobowiązuję się zachować w ścisłej tajemnicy i nie ujawniać jej nawet przed rodziną. Przekazywane informacje będę podpisywał psełdonimem [sic!] „Bolek”.

Lech Wałęsa
Bolek

Arkusz wypłat i świadczeń na rzecz t. w.

Pokwitowanie odbioru pieniędzy:

Ballada stoczniowców ujawniona SB przez tw. „Bolek”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *