71 rocznica zbrodni OUN-UPA na narodzie polskim

Mija dziś 71 rocznica zbrodni dokonanych przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych ukraińskich szowinistów na Narodzie Polskim. Data 11 lipca 1943 roku to apogeum ludobójstwa dokonanego przez te organizacje, nazywana również „krwawą niedzielą”. Tego dnia banderowcy, wspierani przez chłopów ukraińskich, uzbrojonych w siekiery, zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków modlących się w rzymskokatolickich kościołach na Wołyniu, spalono dziesiątki wsi. 

To było LUDOBÓJSTWO!

Określenie zbrodnia wołyńska dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w byłych województwach II RP: lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim a także województwach lubelskim i poleskim. Szacuje się, że z rąk sprawców ludobójstwa w latach 1939-1947 zginęło około 200 tysięcy Polaków i obywateli polskich innych narodowości. 

Jeśli zapomnę o nich,
Ty Boże zapomnij o mnie…


Zapalmy znicz za pamięć o bestialsko pomordowanych Polakach, a także tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie tysięcy bezbronnych rodaków szukających pomocy i miejsc ocalenia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *